Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-20-HM3-18
BZG04-20-HM3-18
Part No.:
BZG04-20-HM3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaBZG04-20-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG04-M
RoHS:
RoHS
Tolerance:
Part Status:
Active
Power - Max:
1.25 W
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
24 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 20 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 500 mA