Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-220-HM3-08
BZG04-220-HM3-08
Part No.:
BZG04-220-HM3-08
Category:
Diodes - Zener - Single
Datasheet:
ShinYuaBZG04-220-HM3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 270V 1.25W DO214AC
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG04-M
RoHS:
RoHS
Tolerance:
Part Status:
Active
Power - Max:
1.25 W
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
270 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 220 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 500 mA