Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-9V1-M3-18
BZG04-9V1-M3-18
Part No.:
BZG04-9V1-M3-18
Category:
Diodes - Zener - Single
Datasheet:
ShinYuaBZG04-9V1-M3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 11V 1.25W DO214AC
Series:
BZG04-M
RoHS:
RoHS
Tolerance:
Part Status:
Active
Power - Max:
1.25 W
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
11 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 9.1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 500 mA