Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05B43-HE3-TR3
BZG05B43-HE3-TR3
Part No.:
BZG05B43-HE3-TR3
Datasheet:
BZG05B43-HE3-TR3.pdf
Description:
DIODE ZENER 43V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG05B
Tolerance:
±2%
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
50 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
43 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 33 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA