Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05B4V3-HE3-TR
BZG05B4V3-HE3-TR
Part No.:
BZG05B4V3-HE3-TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
BZG05B4V3-HE3-TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG05B
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2.09%
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
1.25 W
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
13 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
4.3 V
Supplier Device Package:
3 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA