Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C39-HM3-08
BZG05C39-HM3-08
Part No.:
BZG05C39-HM3-08
Datasheet:
ShinYuaBZG05C39-HM3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 39V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG05C-M
Tolerance:
±5.13%
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
50 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
39 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 30 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA