Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C3V9-HM3-18
BZG05C3V9-HM3-18
Part No.:
BZG05C3V9-HM3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaBZG05C3V9-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG05C-M
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5.13%
Part Status:
Active
Power - Max:
1.25 W
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
15 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
3.9 V
Supplier Device Package:
10 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA