Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C3V9TR
BZG05C3V9TR
Part No.:
BZG05C3V9TR
Datasheet:
ShinYuaBZG05C3V9TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Tolerance:
±5%
Part Status:
Discontinued at Digi-Key
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
15 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
Operating Temperature:
3.9 V
Supplier Device Package:
10 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA