Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C56-HM3-18
BZG05C56-HM3-18
Part No.:
BZG05C56-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG05C56-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC
Tolerance:
±7.14%
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
120 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
56 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 43 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA