Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C5V1-HM3-18
BZG05C5V1-HM3-18
Part No.:
BZG05C5V1-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG05C5V1-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG05C-M
Tolerance:
±5.88%
Part Status:
Active
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
10 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
5.1 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 1.5 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA