Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C5V6TR
BZG05C5V6TR
Part No.:
BZG05C5V6TR
Datasheet:
ShinYuaBZG05C5V6TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Tolerance:
±7%
Part Status:
Discontinued at Digi-Key
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
7 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
Operating Temperature:
5.6 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA