Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C62-HM3-18
BZG05C62-HM3-18
Part No.:
BZG05C62-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG05C62-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 62V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG05C-M
Tolerance:
±6.45%
Part Status:
Active
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
125 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
62 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 47 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA