Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C68-HM3-18
BZG05C68-HM3-18
Part No.:
BZG05C68-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG05C68-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 68V 1.25W DO214AC
Tolerance:
±5.88%
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
130 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
68 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 51 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA