Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C6V2TR
BZG05C6V2TR
Part No.:
BZG05C6V2TR
Datasheet:
ShinYuaBZG05C6V2TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Tolerance:
±6%
Part Status:
Discontinued at Digi-Key
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
4 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
Operating Temperature:
6.2 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 3 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA