Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C6V8-HM3-18
BZG05C6V8-HM3-18
Part No.:
BZG05C6V8-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG05C6V8-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC
Tolerance:
±5.88%
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
3.5 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
6.8 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 4 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA