Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C91-HM3-18
BZG05C91-HM3-18
Part No.:
BZG05C91-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG05C91-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 91V 1.25W DO214AC
Tolerance:
±6.04%
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
250 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
91 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 68 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA