Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZM55C43-TR3
BZM55C43-TR3
Part No.:
BZM55C43-TR3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
ShinYuaBZM55C43-TR3.pdf
Description:
DIODE ZENER 43V 500MW MICROMELF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZM55
RoHS:
RoHS
Tolerance:
Part Status:
Active
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
600 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
43 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 33 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA