Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZW03C13-TAP
BZW03C13-TAP
Part No.:
BZW03C13-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
SOD-64, Axial
Datasheet:
ShinYuaBZW03C13-TAP.pdf
Description:
DIODE ZENER 13V 1.85W SOD64
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
BZW03
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
1.85 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
2.5 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
13 V
Supplier Device Package:
4 µA @ 10 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 1 A