Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX55B62-TR
BZX55B62-TR
Part No.:
BZX55B62-TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
ShinYuaBZX55B62-TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 62V 500MW DO35
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZX55
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Active
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
150 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
62 V
Supplier Device Package:
100 nA @ 47 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA