TDK Corporation C1608JB1E106M080AC
C1608JB1E106M080AC
Part No.:
C1608JB1E106M080AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C1608JB1E106M080AC.pdf
Description:
CAP CER 10UF 25V JB 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
C
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
JB
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.039 (1.00mm)