TDK Corporation C1608X7R2A103M080AA
C1608X7R2A103M080AA
Part No.:
C1608X7R2A103M080AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C1608X7R2A103M080AA.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
C
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.90mm)
LeadSpacing:
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaC1608X7R2A103M080AA.pdf
1. How to order C1608X7R2A103M080AA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the C1608X7R2A103M080AA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1608X7R2A103M080AA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series C C C C C
Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 100V 100V 100V 100V 100V
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm)