TDK Corporation C1608X5R1E225K080AB
C1608X5R1E225K080AB
Part No.:
C1608X5R1E225K080AB
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C1608X5R1E225K080AB.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.90mm)