TDK Corporation C2012JB1V106M085AC
C2012JB1V106M085AC
Part No.:
C2012JB1V106M085AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C2012JB1V106M085AC.pdf
Description:
CAP CER 10UF 35V JB 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
C
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35V
TemperatureCoefficient:
JB
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.039 (1.00mm)