TDK Corporation C2012X7R1H684K125AB
C2012X7R1H684K125AB
Part No.:
C2012X7R1H684K125AB
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C2012X7R1H684K125AB.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 50V X7R 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
C
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.057 (1.45mm)