TDK Corporation C3216X7R2A684K160AA
C3216X7R2A684K160AA
Part No.:
C3216X7R2A684K160AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
C3216X7R2A684K160AA.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)