Stackpole Electronics Inc CB10JBR300
CB10JBR300
Part No.:
CB10JBR300
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaCB10JBR300.pdf
Description:
RES 0.3 OHM 5% 10W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
CB
ProductStatus:
Active
Resistance:
300 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±800ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.374 Square x 1.890 L (9.50mm x 48.00mm)