Stackpole Electronics Inc CB5JB5R60
CB5JB5R60
Part No.:
CB5JB5R60
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaCB5JB5R60.pdf
Description:
RES 5.6 OHM 5% 5W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tray
Series:
CB
ProductStatus:
Active
Resistance:
5.6 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.374 Square x 0.866 L (9.50mm x 22.00mm)