Stackpole Electronics Inc CB7JB1R00
CB7JB1R00
Part No.:
CB7JB1R00
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaCB7JB1R00.pdf
Description:
RES 1 OHM 5% 7W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
CB
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.374 Square x 1.378 L (9.50mm x 35.00mm)