Cosel USA, Inc. CBS3502448
CBS3502448
Part No.:
CBS3502448
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Half Brick
Datasheet:
ShinYuaCBS3502448.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 48V 302W
  • Related Categories
Package/Case:
Half Brick
Packaging:
Box
Series:
CBS (350W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
20V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
48V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
6.3A
Power(Watts):
302 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
90%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaCBS3502448.pdf
1. How to order CBS3502448 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CBS3502448 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CBS3502448?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CBS3502448.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CBS3502448 pin diagram, CBS3502448 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CBS3502428 CBS3502424 CBS3502448 CBS3504828 CBS3502412
Part Number CBS3502428 CBS3502424 CBS3502448 CBS3504828 CBS3502412
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Package/Case Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick
Packaging Box Box Box Box Box
Series CBS (350W) CBS (350W) CBS (350W) CBS (350W) CBS (350W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 48V 48V 48V 48V 48V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 6.3A 6.3A 6.3A 6.3A 6.3A
Power(Watts) 302 W 302 W 302 W 302 W 302 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 90% 90% 90% 90% 90%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)