Carlo Gavazzi Inc. CC9SA120
CC9SA120
Part No.:
CC9SA120
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
ShinYuaCC9SA120.pdf
Description:
RELAY CONTACTOR 3POLE 9A 120V
Packaging:
Bulk
Series:
CC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount, DIN Rail
CoilVoltage:
120VAC
ContactForm:
3PST-NO (3 Form A)
ContactRating(Current):
9 A
SwitchingVoltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
TerminationStyle:
Screw Terminal
OperatingTemperature:
-5°C ~ 60°C
MustOperateVoltage:
102 VAC