KEMET CCR75CG331JR
CCR75CG331JR
Part No.:
CCR75CG331JR
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
CCR75CG331JR.pdf
Description:
CAP CER 330PF 50V 5% AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR75
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
FailureRate:
R (0.01%)
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.090 Dia x 0.160 L (2.29mm x 4.07mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
LeadSpacing:
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaCCR75CG331JR.pdf
1. How to order CCR75CG331JR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CCR75CG331JR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CCR75CG331JR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CCR75CG331JR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CCR75CG101JR CCR75CG331JR CCR75CG101JM CCR75CG101JP
Part Number CCR75CG101JR CCR75CG331JR CCR75CG101JM CCR75CG101JP
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
Package/Case Axial Axial Axial Axial
Packaging Bag Bag Bag Bag
ProductStatus Active Active Active Active
Capacitance 330 pF 330 pF 330 pF 330 pF
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Voltage-Rated 50V 50V 50V 50V
TemperatureCoefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - -
Ratings - - - -
Applications High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability
FailureRate R (0.01%) R (0.01%) R (0.01%) R (0.01%)
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.090 Dia x 0.160 L (2.29mm x 4.07mm) 0.090 Dia x 0.160 L (2.29mm x 4.07mm) 0.090 Dia x 0.160 L (2.29mm x 4.07mm) 0.090 Dia x 0.160 L (2.29mm x 4.07mm)