Comchip Technology CDBT-40S-G
CDBT-40S-G
Part No.:
CDBT-40S-G
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaCDBT-40S-G.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
40 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
200mA (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
ReverseRecoveryTime(trr):
5 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
200 nA @ 30 V
OperatingTemperature-Junction:
125°C (Max)