KYOCERA AVX CDR12BG100AFUS
CDR12BG100AFUS
Part No.:
CDR12BG100AFUS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCDR12BG100AFUS.pdf
Description:
CAP CER 10PF 50V BG 0505
  • Related Categories
Package/Case:
0505 (1313 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR12
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
BG
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
FailureRate:
S (0.001%)
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.057 (1.45mm)
LeadSpacing:
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaCDR12BG100AFUS.pdf
1. How to order CDR12BG100AFUS on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CDR12BG100AFUS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDR12BG100AFUS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDR12BG0R7ABWS CDR12BG100AFUS CDR12BG100AFWS CDR12BG101AFUS CDR12BG101AJSS
Part Number CDR12BG0R7ABWS CDR12BG100AFUS CDR12BG100AFWS CDR12BG101AFUS CDR12BG101AJSS
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 10 pF 10 pF 10 pF 10 pF 10 pF
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Voltage-Rated 50V 50V 50V 50V 50V
TemperatureCoefficient BG BG BG BG BG
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability
FailureRate S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%) S (0.001%)
Size/Dimension 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm) 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm) 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm) 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm) 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm)