Cosel USA, Inc. CDS4004803
CDS4004803
Part No.:
CDS4004803
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
21-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaCDS4004803.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 330W
  • Related Categories
Package/Case:
21-DIP Module
Packaging:
Box
Series:
CDS (400W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
76V
Voltage-Output1:
3.3V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
100A
Power(Watts):
330 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
80%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaCDS4004803.pdf
1. How to order CDS4004803 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CDS4004803 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDS4004803?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDS4004803.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CDS4004803 pin diagram, CDS4004803 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDS4004802 CDS4004803 CDS4004802-M CDS4004803-M CDS4004805
Part Number CDS4004802 CDS4004803 CDS4004802-M CDS4004803-M CDS4004805
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Package/Case 21-DIP Module 21-DIP Module 21-DIP Module 21-DIP Module 21-DIP Module
Packaging Box Box Box Box Box
Series CDS (400W) CDS (400W) CDS (400W) CDS (400W) CDS (400W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage-Output1 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 100A 100A 100A 100A 100A
Power(Watts) 330 W 330 W 330 W 330 W 330 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
Efficiency 80% 80% 80% 80% 80%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)