Yageo CFR-25JT-52-1K6
CFR-25JT-52-1K6
Part No.:
CFR-25JT-52-1K6
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaCFR-25JT-52-1K6.pdf
Description:
RES 1.6K OHM 5% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
CFR
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Film
Features:
TemperatureCoefficient:
-500/ +350ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)