TE Connectivity Passive Product CGSSL1R01J
CGSSL1R01J
Part No.:
CGSSL1R01J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2615 (6538 Metric), J-Lead
Datasheet:
ShinYuaCGSSL1R01J.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 5% 1W 2615
  • Related Categories
Package/Case:
2615 (6538 Metric), J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SL, CGS
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
Size/Dimension:
0.255 L x 0.150 W (6.48mm x 3.81mm)
Height-Seated(Max):
0.112 (2.84mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaCGSSL1R01J.pdf
1. How to order CGSSL1R01J on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CGSSL1R01J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGSSL1R01J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CGSSL1R01J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CGSSL1R01J pin diagram, CGSSL1R01J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CGSSL1R047J CGSSL1R022J CGSSL1R01J SL2R005JT CGSSL2R015J
Part Number CGSSL1R047J CGSSL1R022J CGSSL1R01J SL2R005JT CGSSL2R015J
Series SL, CGS SL, CGS SL, CGS SL, CGS SL, CGS
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 10 mOhms 10 mOhms 10 mOhms 10 mOhms 10 mOhms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
Composition Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature - - - - -
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.255 L x 0.150 W (6.48mm x 3.81mm) 0.255 L x 0.150 W (6.48mm x 3.81mm) 0.255 L x 0.150 W (6.48mm x 3.81mm) 0.255 L x 0.150 W (6.48mm x 3.81mm) 0.255 L x 0.150 W (6.48mm x 3.81mm)
Height-Seated(Max) 0.112 (2.84mm) 0.112 (2.84mm) 0.112 (2.84mm) 0.112 (2.84mm) 0.112 (2.84mm)