Cincon Electronics Co. LTD CHB200W-48S3V3
CHB200W-48S3V3
Part No.:
CHB200W-48S3V3
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Half Brick
Datasheet:
ShinYuaCHB200W-48S3V3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 132W
  • Related Categories
Package/Case:
Half Brick
Packaging:
Tray
Series:
CHB200W (200W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
3.3V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
40A
Power(Watts):
132 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
88%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.40 L x 2.28 W x 0.52 H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaCHB200W-48S3V3.pdf
1. How to order CHB200W-48S3V3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CHB200W-48S3V3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHB200W-48S3V3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHB200W-24S24 CHB200W-48S12 CHB200W-48S3V3 CHB200W-24S12N CHB200W-48S15
Part Number CHB200W-24S24 CHB200W-48S12 CHB200W-48S3V3 CHB200W-24S12N CHB200W-48S15
Package/Case Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series CHB200W (200W) CHB200W (200W) CHB200W (200W) CHB200W (200W) CHB200W (200W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 40A 40A 40A 40A 40A
Power(Watts) 132 W 132 W 132 W 132 W 132 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 88% 88% 88% 88% 88%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.40 L x 2.28 W x 0.52 H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.52 H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.52 H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.52 H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.52 H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)