Bourns Inc. CHV1206AFX-1003ELF
CHV1206AFX-1003ELF
Part No.:
CHV1206AFX-1003ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCHV1206AFX-1003ELF.pdf
Description:
RESHV A 1206 100K 1% 0.25W TCR10
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CHV-A
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaCHV1206AFX-1003ELF.pdf
1. How to order CHV1206AFX-1003ELF on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CHV1206AFX-1003ELF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV1206AFX-1003ELF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHV0805AFX-2003ELF CHV2010AJW-104ELF CHV1206AJW-104ELF CHV1206AFX-1003ELF CHV0805AFX-1004ELF
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series CHV-A CHV-A CHV-A CHV-A CHV-A
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 100 kOhms 100 kOhms 100 kOhms 100 kOhms 100 kOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Size/Dimension 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm) 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm) 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm) 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm) 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm)