KEMET CK06BX104K
CK06BX104K
Part No.:
CK06BX104K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaCK06BX104K.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 100V BX RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bag
Series:
Military, MIL-C-11015, CK06
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
BX
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.290 L x 0.090 W (7.37mm x 2.29mm)
Height-Seated(Max):
0.300 (7.62mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaCK06BX104K.pdf
1. How to order CK06BX104K on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CK06BX104K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CK06BX104K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CK06BX104K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CK06BX104K pin diagram, CK06BX104K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CK06BX104KT/R CK06BX104K CK06BX105KT/R CK06BX105K CK06BX223K
Part Number CK06BX104KT/R CK06BX104K CK06BX105KT/R CK06BX105K CK06BX223K
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 100V 100V 100V 100V 100V
TemperatureCoefficient BX BX BX BX BX
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability
FailureRate - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.290 L x 0.090 W (7.37mm x 2.29mm) 0.290 L x 0.090 W (7.37mm x 2.29mm) 0.290 L x 0.090 W (7.37mm x 2.29mm) 0.290 L x 0.090 W (7.37mm x 2.29mm) 0.290 L x 0.090 W (7.37mm x 2.29mm)
Height-Seated(Max) 0.300 (7.62mm) 0.300 (7.62mm) 0.300 (7.62mm) 0.300 (7.62mm) 0.300 (7.62mm)
Thickness(Max) - - - - -
LeadSpacing 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm)