IXYS CLA100PD1200NA
CLA100PD1200NA
Part No.:
CLA100PD1200NA
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaCLA100PD1200NA.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
1.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
100 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
150 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1500A, 1620A
Current-Hold(Ih)(Max):
100 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)