Taiyo Yuden CM01U161T
CM01U161T
Part No.:
CM01U161T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Common Mode Chokes
Package:
Datasheet:
ShinYuaCM01U161T.pdf
Description:
CMC 260MA 2LN 160 OHM SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CM01
ProductStatus:
Obsolete
FilterType:
Signal Line
NumberofLines:
2
Impedance@Frequency:
160 Ohms @ 100 MHz
Inductance@Frequency:
CurrentRating(Max):
260mA
DCResistance(DCR)(Max):
600mOhm
VoltageRating-DC:
20V
VoltageRating-AC:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Ratings:
ApprovalAgency:
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.047 L x 0.039 W (1.20mm x 1.00mm)
Height(Max):
0.035 (0.90mm)
Category:
Common Mode Chokes
Datasheet:
ShinYuaCM01U161T.pdf
1. How to order CM01U161T on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CM01U161T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CM01U161T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CM01U161T.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CM01U161T pin diagram, CM01U161T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CM01H900T CM01S600T CM01U900T CM01U161T CM01S900T
Part Number CM01H900T CM01S600T CM01U900T CM01U161T CM01S900T
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden Taiyo Yuden Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series CM01 CM01 CM01 CM01 CM01
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
FilterType Signal Line Signal Line Signal Line Signal Line Signal Line
NumberofLines 2 2 2 2 2
Impedance@Frequency 160 Ohms @ 100 MHz 160 Ohms @ 100 MHz 160 Ohms @ 100 MHz 160 Ohms @ 100 MHz 160 Ohms @ 100 MHz
Inductance@Frequency - - - - -
CurrentRating(Max) 260mA 260mA 260mA 260mA 260mA
DCResistance(DCR)(Max) 600mOhm 600mOhm 600mOhm 600mOhm 600mOhm
VoltageRating-DC 20V 20V 20V 20V 20V
VoltageRating-AC - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Ratings - - - - -
ApprovalAgency - - - - -
Features - - - - -
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.047 L x 0.039 W (1.20mm x 1.00mm) 0.047 L x 0.039 W (1.20mm x 1.00mm) 0.047 L x 0.039 W (1.20mm x 1.00mm) 0.047 L x 0.039 W (1.20mm x 1.00mm) 0.047 L x 0.039 W (1.20mm x 1.00mm)
Height(Max) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm)