Powerex Inc. CM150DU-12F
CM150DU-12F
Part No.:
CM150DU-12F
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM150DU-12F.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 150A 520W
Packaging:
Bulk
Series:
IGBTMOD™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
IGBTType:
Trench
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
150 A
Power-Max:
520 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.2V @ 15V, 150A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
41 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)