Powerex Inc. CM200DU-24F
CM200DU-24F
Part No.:
CM200DU-24F
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM200DU-24F.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 200A 890W
Packaging:
Bulk
Series:
IGBTMOD™
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Trench
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
200 A
Power-Max:
890 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.4V @ 15V, 200A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
78 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)