Powerex Inc. CM200RL-24NF
CM200RL-24NF
Part No.:
CM200RL-24NF
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaCM200RL-24NF.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 200A 1160W
Packaging:
Bulk
Series:
IGBTMOD™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
IGBTType:
Configuration:
Three Phase Inverter with Brake
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
200 A
Power-Max:
1160 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
3.1V @ 15V, 200A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
35 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)