Powerex Inc. CM300DX-24A
CM300DX-24A
Part No.:
CM300DX-24A
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaCM300DX-24A.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 300A 1890W
Packaging:
Bulk
Series:
IGBTMOD™
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
300 A
Power-Max:
1890 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.6V @ 15V, 300A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
47 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)