Powerex Inc. CM400HA-24A
CM400HA-24A
Part No.:
CM400HA-24A
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaCM400HA-24A.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 400A 2350W
Packaging:
Bulk
Series:
IGBTMOD™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
IGBTType:
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
400 A
Power-Max:
2350 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
3V @ 15V, 400A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
70 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)