TDK-Lambda Americas Inc CN100A24-24/CO2
CN100A24-24/CO2
Part No.:
CN100A24-24/CO2
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet:
ShinYuaCN100A24-24/CO2.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 100W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Packaging:
Bulk
Series:
CN-A24 (100W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
14.4V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
24V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
4.2A
Power(Watts):
100 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
88%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaCN100A24-24/CO2.pdf
1. How to order CN100A24-24/CO2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CN100A24-24/CO2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CN100A24-24/CO2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CN100A24-12 CN100A24-5 CN100A24-24 CN100A24-12/CO2 CN100A24-24/CO2
Part Number CN100A24-12 CN100A24-5 CN100A24-24 CN100A24-12/CO2 CN100A24-24/CO2
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series CN-A24 (100W) CN-A24 (100W) CN-A24 (100W) CN-A24 (100W) CN-A24 (100W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 4.2A 4.2A 4.2A 4.2A 4.2A
Power(Watts) 100 W 100 W 100 W 100 W 100 W
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 88% 88% 88% 88% 88%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)