ABB Power Electronics Inc. CP2000AC54TEZ
CP2000AC54TEZ
Part No.:
CP2000AC54TEZ
Manufacturer:
ABB Power Electronics Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYuaCP2000AC54TEZ.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 54V 2000W
Packaging:
Tray
Series:
Compact Power Line (2000W)
ProductStatus:
Active
Type:
Front End
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
Voltage-Output1:
54V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Voltage-Output5:
Voltage-Output6:
Current-Output1:
37 A
Current-Output2:
Current-Output3:
Current-Output4:
Current-Output5:
Current-Output6:
Power(Watts):
2000W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage-Isolation:
3 kV
Efficiency:
95%
OperatingTemperature:
-10°C ~ 75°C (With Derating)
Features:
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaCP2000AC54TEZ.pdf
1. How to order CP2000AC54TEZ on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CP2000AC54TEZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CP2000AC54TEZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CP2000AC54TEZ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CP2000AC54TEZ 150044866 CP2000AC54TEP CC109120722 CC109139408
Part Number CP2000AC54TEZ 150044866 CP2000AC54TEP CC109120722 CC109139408
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series Compact Power Line (2000W) Compact Power Line (2000W) Compact Power Line (2000W) Compact Power Line (2000W) Compact Power Line (2000W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Front End Front End Front End Front End Front End
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
Voltage-Output1 54V 54V 54V 54V 54V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Voltage-Output5 - - - - -
Voltage-Output6 - - - - -
Current-Output1 37 A 37 A 37 A 37 A 37 A
Current-Output2 - - - - -
Current-Output3 - - - - -
Current-Output4 - - - - -
Current-Output5 - - - - -
Current-Output6 - - - - -
Power(Watts) 2000W 2000W 2000W 2000W 2000W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Efficiency 95% 95% 95% 95% 95%