Intersil CP82C54-12
CP82C54-12
Part No.:
CP82C54-12
Manufacturer:
Intersil
Category:
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Package:
24-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
CP82C54-12.pdf
Description:
PROGRAMMABLE TIMER, 3 TIMER(S)
  • Related Categories
Package/Case:
24-DIP (0.600, 15.24mm)
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Programmable Timer
Count:
Frequency:
12MHz
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current-Supply:
10 mA
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C