CR Magnetics Inc. CR4410-50
CR4410-50
Part No.:
CR4410-50
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Category:
Current Transducers
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaCR4410-50.pdf
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
Packaging:
Bulk
Series:
CR4400
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC
SensorType:
Transformer w/Conditioning
Current-Sensing:
50A
NumberofChannels:
1
Output:
Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity:
Frequency:
50Hz ~ 400Hz
Linearity:
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
24V
ResponseTime:
250ms
Current-Supply(Max):
40mA
OperatingTemperature:
0°C ~ 60°C
Polarization:
Bidirectional
MountingType:
DIN Rail, Panel
Category:
Current Transducers
Datasheet:
ShinYuaCR4410-50.pdf
1. How to order CR4410-50 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CR4410-50 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CR4410-50?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CR4410-50.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CR4410-50 pin diagram, CR4410-50 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CR4480-5 CR4460-30 CR4410-50 CR4410-30 CR4410-75
Part Number CR4480-5 CR4460-30 CR4410-50 CR4410-30 CR4410-75
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series CR4400 CR4400 CR4400 CR4400 CR4400
ProductStatus Active Active Active Active Active
ForMeasuring AC AC AC AC AC
Current-Sensing 50A 50A 50A 50A 50A
NumberofChannels 1 1 1 1 1
Output Ratiometric, 0 V ~ 5 V Ratiometric, 0 V ~ 5 V Ratiometric, 0 V ~ 5 V Ratiometric, 0 V ~ 5 V Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity - - - - -
Frequency 50Hz ~ 400Hz 50Hz ~ 400Hz 50Hz ~ 400Hz 50Hz ~ 400Hz 50Hz ~ 400Hz
Linearity - - - - -
Accuracy ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
Voltage-Supply 24V 24V 24V 24V 24V
ResponseTime 250ms 250ms 250ms 250ms 250ms
Current-Supply(Max) 40mA 40mA 40mA 40mA 40mA
OperatingTemperature 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C